تبلیغات
مجاهدین ولایت - توجه اسلام به کار وتلاش از زبان امام باقر علیه السلام
ایمان ، عزم و جهاد، این همان سه درس جاودانه ی اسلام به پیروان خود و به همه ی بشریت است . امام خامنه ای
روزى از روزهاى گرم تابستان آن حضرت با كمك كارگرانش از شهر خارج و بسوى مزرعه خود رفت . هوا فوق العاده گرم بود. امام عرق ریزان و با تنى خسته ، همچنان ره مى پیمود.

 در این هنگام یكى از مسلمانان (که ظاهرا از طرفداران بنی امیه بود)در خارج به آن حضرت برخورد كرد و سخت متعجّب شد و با خود اندیشید كه :
 چرا امام در این موقع روز و در این هواى سوزان براى رسیدگى به مزرعه خود از شهر خارج شده است ؟ خواست تا در این باره از خود امام علیه السلام توضیحى بخواهد، جلو رفت ، عرض ادب كرد و آنگاه گفت :

 شما از بزرگان قریش هستید. چرا در این هواى گرم براى رسیدگى به امور دنیوى از شهر خارج شده اید، راستى كه اگر مرگ شما را در این حال دریابد، جواب خدا را چه خواهید گفت ؟

این شخص مى گوید: همینكه این جمله را به امام علیه السلام عرضه داشتم خود را از كارگزارانش جدا كرد و بسوى من متوجّه شد و فرمود:
اگر مرگ مرا در این حال دریابد، در بهترین حالتى است كه با آن روبرو مى شوم ، حال اطاعت و بندگى خدا، من استراحت را در این هواى گرم از خود گرفته و به دنبال كار و فعالیّت مى روم ، مى روم تا با زحمت و عرق جبین ، چرخ اقتصاد زندگى را بگردانم و این بهترین حالتى است كه یك انسان مى تواند در آن قرار گیرد.

 جاى ترس و هراس آنجا است كه مرگ بر آدمى وارد شود در حالى كه در معصیت خدا باشد و با تن آسایى و تنبلى از دسترنج دیگران استفاده كند.
آن مرد گمان مى كرد كه دیندارى و فضیلت به آن معنا است كه انسان قدرت تولید خود را از دست بدهد و به دنبال كار و فعالیّت نرود و همینكه امام علیه السلام این انحراف فكرى خطرناك را در او دید، به نصیحتش پرداخت و واقعیّت اسلام را در این مساءله در برابر او قرار داد.

از نظر اسلام ، همانطور كه از بیان امام باقر علیه السلام پیدا است ، یك جامعه مسلمان پرتحرك و فعّال كه در مسیر زندگى اقتصادى جلو مى رود، در حقیقت جامعه اى است كه در حال عبادت قرار دارد و فرد یا جامعه اى كه خاصیّت تولید را از دست بدهد و از ثمرات كار و كوشش دیگران استفاده كند، فرد و جامعه اى است كه در حال معصیت خدا قرار دارد.
طبقه بندی: فرهنگی اجتماعی،  جهان اسلام، 
نگارش در تاریخ شنبه 22 آبان 1389 توسط هادی حق جو | نظرات ()
درباره وبلاگ
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
قالب وبلاگ
object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11cf-96B8-444553540000" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=6,0,0,0" width="140" height="240" >