تبلیغات
مجاهدین ولایت - شیعه و سنی بر وقوع حادثه غدیر خم اتفاق نظر دارند
ایمان ، عزم و جهاد، این همان سه درس جاودانه ی اسلام به پیروان خود و به همه ی بشریت است . امام خامنه ای
 رویداد تاریخی غدیر خم در روز 18 ذی الحجة سال دهم هجری از جمله وقایع مهم و خطیر تاریخ اسلام است و اساسی ترین بنیان اعتقادی میلیون ها نفر از مسلمانان جهان است . مسلمانانی كه از اهل بیت و خاندان پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله پیروی می كنند .

 

كیفیت وقوع این حادثه در تاریخ از جهت زمان و مكان و شرایط حاكم و نیز جهد ومشقتی كه رسول مكرم اسلام صلی الله علیه وآله برای ابلاغ ماموریت خود از جانب خداوند در این رویداد متحمل شد ، به گونه ایست كه برای احدی از مورخین كتمان و یا خدشه در سند آن ممكن نشد و هیچ كس در وقوع آن تشكیك نكرد .

 

به بیان علمی ، سند این روایت تاریخی از نوع متواتر است كه بالاترین و قویترین نوع سند روایی به شمار می رود .

 در سند متواتر تعداد كسانی كه این روایت را نقل كرده اند به اندازه ای زیاد است كه احتمال كذب آنان یا تبانی بر كذب از سوی آنان متصور نیست و مثل محال تلقی می شود .

 

لذا واقعه سرنوشت ساز غدیر خم از مسلمات تاریخ است به گونه ای كه بنا بر تعبیر علامه امینی رضوان الله علیه در كتاب شریف الغدیر ، حتی دو نفر در مورد آن با هم اختلاف ندارند .

 

 در این كتاب، ناقلان حدیث غدیر از كتب اهل سنت ، طبقه به طبقه از قرن اول تا قرن چهاردهم ذكر شده‏اند. ابتدا شصت و چند نفر از طبقه صحابه پیغمبر را نام مى‏برد بعد، از طبقه تابعین ذكر مى‏كند كه از صحابه نقل كرده‏اند. اینها تقریباً مربوط به قرن اول مى‏شوند.در قرون بعد نیز طبقه به طبقه نقل كرده است.

 

مخصوصاً كارى كه در الغدیر صورت گرفته این است كه از جنبه ادبى قضیه استفاده كرده و نام شعرایی را كه در قرن اول و دوم و سوم حادثه غدیر را در اشعار خود آورده اند ذكر می كند .  چراكه  در هر عصرى هر مطلبى كه در میان مردم وجود داشته باشد شعرا آن را منعكس مى‏كنند.

 شعرا منعكس كننده آن چیزى هستند كه در زمان خودشان هست. حال اگر مسأله غدیر مسأله‏اى بود كه به قول آنها مثلًا در قرن چهارم توسط شیعیان  به وجود آمده بود، دیگر در قرون اول و دوم و سوم شعرا این‏همه شعر درباره آن سروده نشده بود .

 

در هر قرنى ما مى‏بینیم مسأله غدیر جزء ادبیات آن قرن است. بنابراین چگونه مى‏توانیم این حدیث را انكار كنیم؟

 

فكر كن و بیاب

 

منبع : الغدیر ج 1 // مجموعه آثار شهید مطهری ج 4 ص 744

طبقه بندی: فرهنگی اجتماعی،  جهان اسلام،  سیاسی، 
نگارش در تاریخ سه شنبه 2 آذر 1389 توسط هادی حق جو | نظرات ()
درباره وبلاگ
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
قالب وبلاگ
object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11cf-96B8-444553540000" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=6,0,0,0" width="140" height="240" >